Przejdź do treści
Strona główna » Ścieżka kariery programisty Java – różne możliwości

Ścieżka kariery programisty Java – różne możliwości

  • przez
Ścieżka kariery programisty Java – różne możliwości

Jeśli decydujesz się na zostanie programistą Java, z całą pewnością musisz zdawać sobie sprawę z tego, że możliwości rozwoju jest naprawdę wiele i w gruncie rzeczy to już tylko od ciebie zależy, na co się zdecydujesz i, co zainteresuje cię najbardziej. Oczywiście mamy świadomość, że jeśli są to dopiero twoje początki, nie wiesz jeszcze, co takiego cię czeka. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie małe podsumowanie, z którego dowiesz się, jakie ścieżki kariery programisty Java są do wyboru, czym się charakteryzują oraz, jakie kompetencje trzeba posiadać, aby móc wziąć je pod uwagę.

Spis treści:

  1. Kariera Java Developera – kim jest ten specjalista i o czym należy wiedzieć
  2. Ścieżka kariery programisty Java – Backend Developer
  3. Fullstack Developer
  4. Architekt oprogramowania
  5. Mobile Developer
  6. Tester automatyzujący

Kariera Java Developera – kim jest ten specjalista i o czym należy wiedzieć

Java niezmiennie od lat pozostaje w czołówce najpopularniejszych języków programowania. Choć obecnie języków programowania jest sporo i wielu sceptyków przepowiadało bliski koniec Javy, jak widać, nadal ma się świetnie i warto w nią inwestować. Także w jej naukę! Java Developer to specjalista programista, który zajmuje się tworzeniem właśnie w tym języku. Nie musi jednak ograniczać się tylko do jednej funkcji, ponieważ, jak najbardziej może stworzyć sobie karierę marzeń i zaplanować wszystko krok po kroku! Zobacz, jakie czekają na niego możliwości.

Ścieżka kariery programisty Java – Backend Developer

A więc jak może wyglądać ścieżka kariery programisty Java? Jak już kilkukrotnie zaznaczyliśmy, możliwości jest sporo. A więc na którą z nich się zdecydować? Bardzo dobrą propozycją jest Backend Developer. Wielu uznaje nawet, że jest to najbardziej oczywista droga, jaką może podążać programista Java. Warto jednak mieć na uwadze to, że backend backendowi nierówny. Zależnie od swojego zaawansowania i doświadczenia, backendowiec może tworzyć zarówno korporacyjne oprogramowania, jak i niewielkie aplikacje webowe. Praca backendowca to także w dużej mierze praca z API oraz bazami danych, a więc niezbędna jest wiedza w tym zakresie.

Fullstack Developer

Kolejną propozycją, jak może wyglądać ścieżka kariery programisty Java, jest Fullstack Developer. Takim sposobem programista Java nie zajmuje się jedynie backendem, ale przede wszystkim frontową częścią aplikacji. Fullstack Developer jest nierozłącznie połączony z HTML-em, CSS-em oraz JavaScript. To obiecująca ścieżka kariery, która jest niezwykle rozwojowa, a więc bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza u ambitnych osób, które chcą stale uczyć się czegoś nowego i nie lubią narzucanych ograniczeń.

Architekt oprogramowania

Architekt oprogramowania to osoba, która jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie programowania. Przede wszystkim do zadań tej osoby należy dokonywanie wysokopoziomowych wyborów, które dotyczą zarówno projektu, jak i dyktowania standardów technicznych. Dotyczy to między innymi standardów kodowania, narzędzi oraz samej platformy. Na taką ścieżkę kariery decyduje się coraz więcej osób, ponieważ jest bardzo rozwojowa ze względu na to, że cały czas pozostaje coś, w czym można się ulepszać. Oprócz tego wiąże się również z bardzo przyjemnymi zarobkami.

Mobile Developer

Java i aplikacje mobilne? Czy to, aby na pewno nadal ma rację bytu? Jak najbardziej! Choć Java nie jest wykorzystywana w przypadku Apple i systemie IOS, nadal bardzo dobrze sprawdza się na Androidzie. To bardzo ciekawa ścieżka rozwoju dla osób, które są fascynowane technologiami telefonicznymi, a w przyszłości chciałyby zająć się głównie tworzeniem systemów na komórki oraz zająć się aplikacjami.

Tester automatyzujący

W pierwszej chwili taka propozycja może okazać się bardzo nieoczywista, ale należy pamiętać o tym, że Java jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych narzędzi pracy dla wielu autorów testów automatycznych. Przecież nie każdy uczy się języka Java i chce pracować w branży IT tylko po to, aby zajmować się tworzeniem skomplikowanych oprogramowań. Niektórzy wybierają dla siebie nieco inną ścieżkę, która również jest bardzo satysfakcjonująca i daje ogrom możliwości. Przykładem jest właśnie tester automatyzujący. Czym zajmuje się taki tester? Przede wszystkim przeprowadza testy aplikacji, niż staną się one szeroko dostępne dla wszystkich ludzi. W ten sposób można wychwycić pojawiające się w nich błędy i udoskonalić ich działanie tak, aby testowane aplikacje nie zacinały się i były proste w obsłudze. Jednym z najprzydatniejszych narzędzi będzie framework JUnit5, dzięki któremu z użyciem Javy będzie można przeprowadzać testy jednostkowe wielu zróżnicowanych aspektów funkcjonowania aplikacji.

Kurs Java to doskonały pierwszy krok dla każdego, kto szuka swojej drogi w branży IT. Dzięki dokładnej znajomości Javy, o wiele łatwiej jest zaplanować swoją karierę i podejmować się kolejnych wyzwań mniej lub bardziej związanych z tą tematyką. Sprawdź koniecznie, jak wygląda nasz kurs i jakie zagadnienia obejmuje i zapisz się na niego jak najszybciej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *