Czym są?
Anomalia to zarezerwowane określenie dla wszystkich wyników odbiegających od przyjętej przez zespół normy. Rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami a stanem faktycznym niejednokrotnie jest źródłem frustracji.

Niemałą rolę w wyszukiwaniu i zarządzaniu anomaliami, pełni doświadczenie zawodowe testera. Mogą one dotyczyć zarówno sfery funkcjonalnej, jak i niefunkcjonalnej oprogramowania. Aplikacja może w rzeczywistości nie spełniać wymogów zawartych w specyfikacji. Niektóre pojęcia w branży IT mogą być stosowane zamiennie. Anomalia = defekt= błąd
Opis anomalii
Umieszczając opis w dokumentacji projektu, warto zawrzeć w nim:
- identyfikator błędu
- zwięzły opis anomalii
- kroki potrzebne do odtworzenia procesu uzyskania wady
- priorytet
- datę przeprowadzenia testu
- komentarze członków zespołu
Anomalie w obszarze przepływu danych
Wykrywa się je przeprowadzając testy statyczne i dynamiczne. Anomalie tego typu mogą być zdefiniowane, wykorzystane lub stłamszone. W praktyce stosuje się skróty w formie liter, odpowiednio d, k, u. Na ich podstawie tworzy się wszystkie możliwe kombinacje, w jakie mogą się połączyć te składowe.
Pamiętaj! Gdy dłużej pracujesz w zawodzie testera możeszybciej jesteś w stanie wykryć anomalie. W tej pracy doświadczenie zawodowe odgrywa bardzo znacząca rolę. Możesz je wykryć na różnych etapach przebiegu procesu testowania aplikacji. Począwszy od przeglądu dokumentacji po testowanie.
Przydatne informacje z zakresu testowania i programowania znajdziesz na naszej stornie.
Zespół GREAT