Przejdź do treści
Strona główna » Testy akceptacyjne

Testy akceptacyjne

Czym są?

Testy akceptacyjne, jak można wnioskować już po samej nazwie, nawiązują do akceptacji poziomu realizacji specyfikacji wymagań towarzyszącej każdemu projektowi. Najważniejszą rolą takich testów jest porównanie, w jakiej mierze produkt końcowy pokrywa się z oczekiwaniami klienta. W literaturze możemy odnaleźć różne typy testów akceptacyjnych.

akceptacja

Akceptacja ze strony użytkownika

W skrócie UAT, zapewne podczas swojej pracy będziesz słyszał i posługiwał się taką nazwą. Służą one sprawdzeniu poprawności działania systemu, gdy korzysta z niego potencjalny odbiorca. Pozytywna weryfikacja pozwala na przeniesienie produktu na tzw. produkcję, czyli środowiska produkcyjnego. Istnieją warunki wstępne potrzebne do rozpoczęcia takich testów. Przede wszystkim należy mięć wgląd do wymagań zdefiniowanych przez analityków biznesowych. Kolejną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie środowiska.

Akceptacja ze strony biznesu

Testowanie akceptacji przez biznes określane są mianem BAT. Dokonują one oceny zgodności wymagań biznesowych z faktycznym stanem aplikacji. Odgrywają one znaczącą rolę w ocenie jakości danego produktu. Określa, czy aplikacja jest gotowa do korzystania z niej. Mają za zadanie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu oprogramowania.

Testy alfa

Ten typ testowania wykonywany jest na początku etapu powstawania aplikacji, dokonywać ich może cały zespół. Mają na celu wykrycie błędów krytycznych. Stwarza to możliwość na szybką naprawę napotkanych problemów, co przekłada się na wzrost jakości oprogramowania. Nie wspominając już o minimalizacji przeznaczonego budżetu.

Testy beta

Najprościej mówiąc, to korzystanie z aplikacji działającej w środowisku produkcyjnym.

Pamiętaj! Testy akceptacyjne jest wykonywane po przetestowaniu działania funkcjonalności, sprawdzeniu integracji komponentów i działania systemu.

Udanego testowania!

Zespół GREAT

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *