Przejdź do treści
Strona główna » Najbardziej znani programiści – Java i nie tylko

Najbardziej znani programiści – Java i nie tylko

  • przez
Najbardziej znani programiści – Java i nie tylko

W każdej branży mamy do czynienia z wyróżniającymi się jednostkami. Podobnie rzecz ma się w przypadku programistów. Na świecie coraz więcej osób angażuje się właśnie w pisanie kolejnych linijek kodu i tworzeniu rozwiązań dla komputerów oraz urządzeń mobilnych. Warto poznać nieco bliżej tych, którzy stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń.

Spis treści:

  1. Najbardziej znani programiści w Polsce
  2. Programiści, którzy stworzyli dzisiejszą rzeczywistość
  3. Pierwsze programistki w historii

Najbardziej znani programiści w Polsce

Dzięki technologii oraz łatwości w zdalnym uczestnictwie w prelekcjach czy szkoleniach, jesteśmy w stanie od podszewki poznać motywacje i najważniejsze informacje na temat pracy najlepszych w swoim fachu. Bez wątpienia w przypadku programowania znajdziemy na polskim rynku kilka osób, które są cenione na całym świecie za swoje projekty oraz umiejętności.

W przypadku programowania certyfikaty cieszą się bardzo dużym znaczeniem. Niektóre branże traktują je po macoszemu, jednak osiągnięcia w bardziej technicznych zagadnieniach są faktycznym potwierdzeniem najwyższych umiejętności. Champion Java to wyróżnienie, które w Polsce otrzymało zaledwie kilkanaście osób. Jedną z nich jest Tomasz Nurkiewicz. Nie tylko wyróżnia się on realizacją wielu projektów, zdobywających uznanie na całym świecie. Jest on świetnym prelegentem i mówcą. Programiści Java najbardziej skupiają się na kolejnych linijkach kodu, jednak na pewnym poziomie trzeba także mieć wykształcone umiejętności miękkie. Tomek Nurkiewicz jest tego dobitnym przykładem.

W coraz większej liczbie przypadków rozwoju zawodowego, programiści w pewnym momencie dochodzą do ściany. Wynika to z posiadania umiejętności programowania na najwyższym poziomie, co jednak na niektórych stanowiskach nie jest wystarczające. Pomysł na poszerzenie kompetencji powstał przy współpracy Jakuba Kubryńskiego, Jakuba Pilimona, Macieja Aniserowicza oraz Łukasza Szydło. Stworzyli oni DNA – Drogę Nowoczesnego Architekta. Podobnie jak w przypadku Nurkiewicza, tutaj także dużą rolę odgrywa szeroki wachlarz umiejętności. Kubryński nie tylko dysponuje potężną dawką wiedzy merytorycznej na temat Javy, ale także ma doświadczenie na stanowiskach managerskich oraz zarządczych. W ten sposób zaszczepia pasję i tworzy wyjątkowe, unikalne ścieżki rozwoju.

Nawet najbardziej znani programiści nie sprawią, że po kilkudziesięciu minut inspirującej prelekcji staniesz się ekspertem w tym fachu. Kursy Java na każdym poziomie zaawansowania cieszą się stale rosnącą popularnością właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Programiści, którzy stworzyli dzisiejszą rzeczywistość

Z perspektywy przeciętnego zjadacza chleba, wyżej wymienione postaci mogą być anonimowe. Ich projekty zazwyczaj skierowane są do mniejszej, zdecydowanie bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców. Są jednak takie nazwiska w świecie technologii, które od razu wywołują ekscytację.

W Europie oraz Stanach Zjednoczonych w zdecydowanej większości korzystamy z komputerów opartych na dwóch rozwiązaniach. Każde z nich ma swoje wady oraz zalety, jednak ten duopol widoczny jest na każdym kroku.

Pierwszy na scenę technologii wszedł Microsoft. Bill Gates – właściciel tej gigantycznej korporacji – już w wieku 20 lat założył wraz z przyjacielem firmę, która krok po kroku przedzierała się do świadomości konsumentów i zmieniła ich życie o sto osiemdziesiąt stopni. Rewolucja technologiczna nie byłaby możliwa, gdyby nie właśnie Amerykanin.

Kompletnie inną drogą podążyli Steve Jobs oraz Steve Wozniak. Oni także w latach osiemdziesiątych spróbowali wejść na rynek ze swoimi produktami technologicznym. Apple, ze swoim charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem w logo, zdecydowanie dominuje na rynku amerykańskim, a z każdym kolejnym rokiem zdobywa coraz więcej sympatyków także w Europie. Jobs stworzył absolutnie unikalne produkty pod kątem technologicznym, ale nie to jest najważniejsze. Stworzenie ekskluzywności marki kultywowane przez wiele lat pokazuje, jak wielkie znaczenie mają umiejętności miękkie w programowaniu.

Pierwsze programistki w historii

Na uczelniach technicznych statystycznie cały czas znajdziemy więcej mężczyzn niż kobiet. Prawda jest jednak taka, że to płeć piękna była oddelegowana do zadań związanych z programowaniem w pierwszej połowie XX wieku.

Właśnie w taki sposób Margaret Hamilton uratowała wyprawę Apollo XI na Księżyc. Neil Armstrong nie zrobiłby małego kroku, który okazał się wielkim krokiem dla ludzkości, gdyby nie jej umiejętności. Jej przewidywanie pozwoliło na wyeliminowanie zawczasu usterek, bez których misja nie zakończyłaby się powodzeniem. Ma ona ogromny udział w rozwoju astronautyki na całym świecie.

XIX wiek stał pod znakiem bardzo intensywnego rozwoju cywilizacyjnego, poprzedzonym przez rewolucję industrialną. W 1843 roku Ada Lovelace chciała rozwinąć możliwości, jakie dawały uniwersalne kalkulatory. Stworzyła pierwsze urządzenie, które po latach można nazwać protoplastą pierwszego programu mechanicznego w komputerze.

Jak widać, programowanie nie musi wcale być męską domeną. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w stanie rozwinąć swoje umiejętności i pokazać, że są w stanie tworzyć rozwiązania na najwyższym poziomie. Pamiętajcie też, żeby rozwijać się w innych obszarach, między innymi pod kątem umiejętności miękkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *