Czym są?
Bardzo często testy beta możemy odszukać pod nazwą „testowanie od strony użytkownika”. Ich głównym zadaniem jest ocena oprogramowania pod kątem poprawności działania poszczególnych funkcji, a także porównanie aktualnego stanu aplikacji z wcześniejszymi założeniami. Tutaj korzystamy już z działań na środowisku produkcyjnym. Sprawdzamy, czy aplikacja działa sprawnie i czy przypadkiem nie pominęliśmy istotnych wytycznych. To ostatnie sprawdzenie przed wydaniem danej wersji produktu.

Zalety testów typu beta
- poprawna jakości produktu
- klient może w sposób bezpośredni wpłynąć na modyfikacje produktu
- doprecyzowanie cech produktu
- stwarzają okazję do wykonania testów związanych z bezpieczeństwem
Minusy
- dodatkowy budżet
- przeznaczenie czasu na wykonanie testów
- dostępność osób testujących
Pamiętaj! Testy beta mają swoje miejsce po wykonaniu testów alfa, a użytkownik działa na środowisku produkcyjnym. Czas trwania testowania zależy od osób zarządzających produktem.
Wyróżniamy dwa rodzaje testów beta: otwarte i zamknięte. W przypadku testów otwartych, osoba testująca ma przekazaną informację, że wykonują operacje w środowisku produkcyjnym. Dodatkowo określa się sposób, w jaki użytkownik ma przekazać informację zwrotną. Określenie „otwarty” oznacza, że istnieje dowolność w wyborze grupy testerskiej. Natomiast testy zamknięte wskazują na istniejące ograniczenia w wyborze osób wykonujących testy. W odróżnieniu od testów beta, testy alfa wykonywane są przez własny, firmowy zespół, a nie osoby z poza firmy.
Owocnego testowania! Zespół GREAT
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.