Przejdź do treści
Strona główna » Testy alfa

Testy alfa

Czym jest testowanie typu alfa?

Testy alfa są jednym ze sposobów sprawdzania jakości powstającego oprogramowania przed wypuszczeniem na rynek. Zazwyczaj do biura zaprasza się osobę lub osoby z firmy zewnętrznej. Programiści nie biorą udziału w tych spotkaniach. Spotkanie to skupia wyłącznie testerów.

alfa testowanie
https://pixabay.com/

W modelach opartych na SDLC (Systems Development Life Cycle) takie testy mają swoje specjalne miejsce. Ten typ testowania oprogramowania dzielimy zazwyczaj na dwa etapy. Pierwsza część to testowanie przez zewnętrzną firmę, która za zadanie wyłapanie jak największej ilości błędów, awarii i rozbieżności. Druga faza, skupia się na ocenie kontroli jakości dla testów, które są dodatkowe.

W większych firmach testy alfa poprzedzają testowanie typu beta. Ich zadaniem jest określenie stopnia zgodności wymagań ze stanem realnym oprogramowania. Nie można zapomnieć o ocenie aplikacji pod kątem wymagań biznesowych.

Pamiętaj! Testy alfa to najczęściej pierwsze całościowe testy wstępnie powstałej aplikacji. Mogą być wykonywane techniką białoskrzynkową lub czarnoskrzynkową.

Co powinno się zawrzeć w testach alfa?

  • zapisanie wszystkich błędów/ nieścisłości/ odstępstw do wymagań
  • wykonanie kompletu zaplanowanych przypadków testowych
  • zapoznanie się z wymaganiami, ich świadomość
  • wykonanie retestów
  • zgodność całego zespołu, co do momentu zakończenia testów; podjęcie decyzji, co zrobić z ewentualnie wyłapanymi błędami

Owocnego testowania! Zespół GREAT

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!