Czym jest wynik rzeczywisty?
Najprościej mówiąc, to faktyczny wynik otrzymany po zakończeniu czynności testowania. Dobrze jest skrupulatnie go zawrzeć w dokumentacji dotyczącej projektu, a następnie porównany z tym, co zakładaliśmy. Błędem (bardziej profesjonalnie ,,odchylenie”) nazywane jest każde odstępstwo. Wynik rzeczywisty = to, co otrzymamy bezpośrednio po wykonaniu testu.

Uzyskany wynik pozwala nam określić, czy aplikacja przeszła pozytywną weryfikację czy należy nad nią jeszcze popracować. Ważne jest, aby przypadki testowe/ scenariusze/ plany testów zostały jak najprecyzyjniej sformułowane.
Porównywanie wyniku rzeczywistego ze wstępnie ustalonym to codzienna praca testera. Dobrze jest zapisywać przypadki testowe w excelu lub w formie tabeli, tak aby oba z omawianych wyników były obok siebie. Zdecydowanie ułatwi Ci to pracę, a także wprowadzi ład i przejrzystość jej przeglądania przez inne osoby. Obok kolumn z oczekiwanym rezultatem i uzyskiwanym, trzeba umieścić nazwę przypadku, dane wejściowe oraz poszczególne kroki do wykonania. Czasami stosuje się numerację przypadków lub określanie ich priorytetów (w skali liczbowej lub określeniami: niski, średni, wysoki, krytyczny).
Pamiętaj! Każdy znaleziony błąd należy zgłosić i udokumentować w raporcie z testów. Jest to podstawowe zadanie każdego testera. Dobrze przygotowany raport ułatwia pracę całemu zespołowi, wpływa na jego efektywność. To w oczywisty sposób przekłada się na budżet.
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.
Zespół GREAT