Przejdź do treści
Strona główna » Wprowadzenie do architektury warstwowej

Wprowadzenie do architektury warstwowej

java

Spis treści

  1. Trzy podstawowe warstwy w aplikacji Java

Architektura warstwowa, znana również jako architektura wielowarstwowa, to jeden z kluczowych wzorców projektowych stosowanych w rozwoju aplikacji, w szczególności w języku Java. Celem tego podejścia jest zapewnienie struktury, która sprzyja modularności, separacji obowiązków oraz skalowalności. W architekturze warstwowej, aplikacja jest podzielona na warstwy, które są względnie niezależne i komunikują się między sobą za pomocą określonych interfejsów. Ta struktura umożliwia łatwiejsze zarządzanie, rozwój i utrzymanie aplikacji. W kontekście aplikacji w Javie, architektura warstwowa jest często stosowana w środowiskach korporacyjnych, gdzie duże i złożone systemy muszą być utrzymane i rozwijane przez długi czas.

Trzy podstawowe warstwy w aplikacji Java

  • Warstwa prezentacji: Jest to warstwa, która odpowiada za interakcję z użytkownikiem końcowym. Zawiera interfejsy użytkownika, takie jak strony internetowe, aplikacje na urządzenia mobilne czy desktopowe. W przypadku aplikacji webowych w Javie, warstwa prezentacji często korzysta z technologii takich jak JavaServer Pages (JSP), JavaServer Faces (JSF) czy Thymeleaf, które ułatwiają tworzenie dynamicznych stron internetowych. Warstwa prezentacji nie powinna zawierać logiki biznesowej, a jedynie kod związany z prezentacją danych.
  • Warstwa logiki biznesowej: Nazywana również warstwą serwisów lub warstwą aplikacji, odpowiada za przetwarzanie danych i realizowanie reguł biznesowych. Zadaniem tej warstwy jest przetwarzanie żądań od użytkownika, a także komunikacja z warstwą dostępu do danych. W Javie, warstwa logiki biznesowej zazwyczaj składa się z klas serwisów, które implementują logikę biznesową, oraz klas reprezentujących obiekty biznesowe (ang. Domain Objects), takie jak encje, agregaty czy wartościowych obiektów (Value Objects).
  • Warstwa dostępu do danych: Ta warstwa odpowiada za przechowywanie i zarządzanie danymi, a także komunikację z bazą danych lub innymi usługami zewnętrznymi. W kontekście aplikacji w Javie, warstwa dostępu do danych może korzystać z różnych technologii, takich jak Java Persistence API (JPA), Hibernate, MyBatis czy JDBC. Architektura warstwowa zaleca, aby warstwa dostępu do danych była niezależna od konkretnej technologii używanej do przechowywania danych, dzięki czemu łatwo można ją zmienić w razie potrzeby.Pomocne linki:
kurs java

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!