Przejdź do treści
Strona główna » Testowanie dynamiczne

Testowanie dynamiczne

Testowanie dynamiczne jest jednym, obok testowania statycznego, z rodzajów sprawdzania poprawności działania aplikacji. Zakłada ono ocenę jakości funkcjonowania oprogramowania lub jego poszczególnych części, po uruchomieniu kodu. Stosuje się w tym celu różne dane i parametry wejściowe. Ocenia się, dynamiczne zachowanie kodu.

jakość testowanie dynamiczne
https://pl.freepik.com/

Testowanie dynamiczne opiera się o sprecyzowane wcześniej konkretne przypadki testowe. Samo wykonanie scenariusza testowego może odbyć się za pomocą testowania manualnego albo za pomocą narzędzi do automatyzacji. Ten typ testowania sprawdza zadowolenie użytkownika końcowego. Ocenia, czy faktycznie przyszły użytkownik, będzie w łatwy i przyjemny sposób korzystać z powstającego/ już istniejącego produktu. Dodatkową zaletą jest możliwość wychwycenia jak największej ilości potencjalnych błędów aplikacji. To podnosi poziom zaufania do produktu i wpływa na przyszłą współpracę z klientem.

Pamiętaj! Testując aplikację zazwyczaj korzysta się w różnych rodzajów testów. Po drugie, nie można zapomnieć również o kompilowaniu. Pełni ono równie ważną rolę.

W literaturze wyróżnia się 4 poziomy testowania dynamicznego (zgodnie z założeniami ISTQB):

  • testy jednostkowe- dotyczą pojedynczych elementów oprogramowania, mają niewielkie rozmiary, ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu
  • testy integracyjne- oceniają współdziałanie większej ilości funkcjonalności aplikacji
  • testy systemowe- sprawdzenia poprawności działania systemu
  • testy akceptacyjne- potwierdzenie poprawnego działania oprogramowania jako całości

Testy dynamiczne mogą stanowić dopełnienie testowania statycznego. Można znaleźć błędy, których statycznie nie da się wykryć.

Owocnego testowania! Zespół GREAT

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *