Przejdź do treści
Strona główna » Typy danych w Javie: wprowadzenie

Typy danych w Javie: wprowadzenie

Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, który jest stosowany do tworzenia różnych aplikacji i systemów. Jako język obiektowy, Java zapewnia wiele różnych typów danych, które pozwalają programistom na przechowywanie i manipulowanie różnymi rodzajami danych. W tym artykule omówimy najważniejsze typy danych w Javie, wraz z przykładami i zastosowaniami.

Typy prymitywne

Język Java ma osiem typów danych prymitywnych: byte, short, int, long, float, double, boolean oraz char. Typy te są nazywane „prymitywnymi”, ponieważ są one bezpośrednio obsługiwane przez język, a nie jako obiekty. Oto krótki opis każdego z tych typów:

 • byte: typ ten reprezentuje wartości całkowite od -128 do 127. Zwykle używany jest do przechowywania małych liczb całkowitych, takich jak numery identyfikacyjne.
 • short: typ ten reprezentuje wartości całkowite od -32 768 do 32 767. Jest często stosowany do przechowywania większych wartości niż byte, ale nadal małych wartości całkowitych.
 • int: typ ten reprezentuje wartości całkowite od -2^31 do 2^31-1. Jest to najczęściej używany typ danych całkowitych w Javie.
 • long: typ ten reprezentuje wartości całkowite od -2^63 do 2^63-1. Używa się go, gdy potrzebujemy przechowywać bardzo duże wartości całkowite.
 • float: typ ten reprezentuje wartości zmiennoprzecinkowe pojedynczej precyzji. Jest to zwykle używany do przechowywania wartości numerycznych, takich jak wynik matematyczny lub wynik eksperymentu.
 • double: typ ten reprezentuje wartości zmiennoprzecinkowe podwójnej precyzji. Jest to najczęściej używany typ danych zmiennoprzecinkowych w Javie.
 • boolean: typ ten reprezentuje wartości true lub false. Jest to zwykle używane w celu określenia, czy pewne warunki są spełnione lub nie.
 • char: typ ten reprezentuje pojedynczy znak w kodzie Unicode. Jest to zwykle używane do przechowywania liter, cyfr i innych znaków.

typy referencyjne

Oprócz typów danych prymitywnych, Java ma również typy danych referencyjnych, które reprezentują obiekty, a nie wartości bezpośrednie. Typy te obejmują String, Date, ArrayList i wiele innych. Oto krótki opis kilku typów danych referencyjnych w Javie:

 • String: typ ten reprezentuje ciągi znaków i jest jednym z najczęściej używanych typów danych referencyjnych w Javie. Stringi są niemodyfikowalne, co oznacza, że ​​ich wartości nie mogą być zmieniane po ich utworzeniu.
 • Date: typ ten reprezentuje datę i czas w Javie. Jest to przydatny typ danych w aplikacjach, które wymagają operacji na danych dotyczących czasu.
 • ArrayList: typ ten reprezentuje listę obiektów. Jest to elastyczna struktura danych, która może dynamicznie zmieniać swoją długość podczas działania programu.
 • HashMap: typ ten reprezentuje mapę klucz-wartość. Jest to bardzo użyteczny typ danych w Javie, który umożliwia przechowywanie i pobieranie wartości związanych z określonymi kluczami.

podsumowanie

W Javie istnieje wiele różnych typów danych, które pozwalają programistom na przechowywanie i manipulowanie różnymi rodzajami danych. Typy danych prymitywnych obejmują byte, short, int, long, float, double, boolean i char, a typy danych referencyjnych obejmują String, Date, ArrayList, HashMap i wiele innych. Istnieją również niemodyfikowalne typy danych, które są przydatne w aplikacjach, które wymagają bezpieczeństwa i stabilności danych. Każdy typ danych w Javie ma swoje zastosowanie i powinien być wybierany

calculations

kurs java, bazy danych, hibernate, spring boot, spring

Pomocne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *