Przejdź do treści
Strona główna » TESTOWANIE STATYCZNE

TESTOWANIE STATYCZNE

Czym jest?

Testowanie statyczne to specyficzny rodzaj przeprowadzania testów, gdyż nie sięga on swoimi działaniami w obszar rzeczywistego kodu. Czynności testowe obejmują natomiast przegląd istniejącej dokumentacji oraz zagadnienia związane z walidacją powstającego dla klienta produktu.

Zalety testowania statycznego

Najważniejszą zaletą takiego typu testowania jest (zgodnie z jedną z zasad proponowanych przez ISTQB) wykrywanie pojawiających się błędów i nieścisłości na etapie tzw. wczesnego testowania. Daje to szansę na szybką naprawę, zmniejsza koszty i nakład pracy zespołu. Zmniejsza również ilość błędów, które mogą pojawić się już na późniejszych etapach pracy. A to wszystko przekłada się oczywiście na szerokopojętą produktywność i wykonanie zadań zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Testowanie statyczne- techniki

Wyróżniamy dwie techniki testowania statycznego: recenzja i analiza statyczna. Na początku zajmijmy się recenzją, po czym przejdziemy do analizy. Recenzja ma za zadnie pozbyć się różnego rodzaju błędów występujących w oprogramowaniu. Można jej dokonać już na etapie przeglądania dokumentacji dotyczącej projektu. Następuje wtedy refleksja nad opisanymi w niej specyfikacjami- wyłapanie sprzeczności, braków lub niezgodności w wymogach.

Standardowo proces recenzji może przybrać różne formy od nieformalnych po bardziej sformalizowane. Tutaj mam na myśli tzw. przegląd koleżeński, który jest formą łatwą do zorganizowania i nie pochłania dodatkowego budżetu. Można też o pomoc zwrócić się do niezależnego eksperta, który na podstawie udostępnionej dokumentacji jest w stanie ocenić poprawność działania poszczególnych obszarów aplikacji. Kolejną formą może być Inspekcja, czyli ocena specyfikacji wymagań.

Analiza statyczna polega na dokonaniu oceny (jakości, standardu) napisanego kodu. Nie wykonujemy go, lecz szuakmy w nim potencjalnych błędów, luk czy nieścisłości. Oprócz aspektów typowo estetycznych, zwracamy uwagę na pętle czy martwy kod.

Testujcie! Pozdrawiamy

Zespół GREAT

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!