Przejdź do treści
Strona główna » Poziomy testów

Poziomy testów

Czym są poziomy testów? Co obejmują? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które ułatwią Ci start w zawodzie. Podział poziomów testów na 4 grupy (zgodnie z założeniami ISTQB), odpowiada ich własnym celom. Każdy z poziomów obejmuje szereg działań testowych.

poziomy
https://pixabay.com/

Testy modułowe

To „najniższy” poziom w hierarchii testów. Obejmuje najwęższy zakres, jakim jest dany moduł. Wykonywanie testów na tym poziomie służy przede wszystkim znalezieniu jak największej ilości bagów, w jak najmniejszej odizolowanej części aplikacji. Podczas tego typu sprawdzania poprawności powstającego produktu, można używać zaślepek czy sterowników. W zdecydowanej większości do przeprowadzenia testów potrzebny jest dostęp do kodu źródłowego oraz środowiska testowego. Mogą obejmować testowanie funkcjonalne i niefunkcjonalne.

Testy integracyjne

Obejmują dwa lub więcej modułów. Badają poprawność przepływu informacji/działań pomiędzy poszczególnymi składowymi aplikacji. Zahaczamy tutaj o działanie interfejsu. Błędy są cięższe do odnalezienia niż w przypadku testów modułowych.

Testy systemowe

Na tym poziomie testów sprawdzamy działanie całości aplikacji. Następuje porównanie faktycznego działania produktu, z wcześniej ustalonymi wymaganiami. Odniesienie się do produktu pod katem jego jakości.

Testy akceptacyjne

Zajmują najwyższy poziom hierarchii. Ich zadaniem jest zadbanie o wysoki poziom zaufania do wykonanego produktu. Można wyróżnić testowanie typu alfa i beta.

Pamiętaj! Poziomy testów stanowią jedno z zagadnień na rozmowach rekrutacyjnych.

Zespół GREAT

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *