Przejdź do treści
Strona główna » testowanie jako proces

testowanie jako proces

Zaczynając pracę jako junior tester oprogramowania, zapewne jesteś zainteresowany poznaniem wszystkiego od podszewki. Jak w każdym procesie, istnieje wiele różnych czynników, które wpływa na całość podejmowanych działań. Proces testowy, zgodnie z założeniami ISTQB, składa się z 5 etapów.

1 etap

Ten etap obejmuje zarówno planowanie testów, jak i nadzór nad nimi. Pierwszą czynnością jest określenie celów testowania. Po czym następuje wybór czynności, które należy wykonać, aby przetestować produkt. Trzeba wziąć pod uwagę atmosferę panującą w firmie i niepisaną kulturę pracy. W tym miejscu zostają wyznaczone tzw. kryteria wejścia i wyjścia.

2 etap

Zawiera w sobie analizowanie i konstruowanie testów. To niezwykle istotny moment. Precyzyjne przelanie wymagań na zapis, daje duże pole manewru i oceny sytuacji. Ważne jest skupienie się już na konkretach (przypadki testowe, dane) i odniesienie się do dokumentacji.

etapy procesu proces
https://pixabay.com/

3 etap

Trzeci etap procesu testowania skupia się na implementowaniu testów. Wskazana zostaje hierarchia przeprowadzania działań razem z instrukcjami zawierającymi wszelkie dane. Po czym następuje już sedno działań–>czyli samo wykonywanie testów przez osoby do tego wyznaczone.

4 etap

Polega ona na posumowaniu tego, co zespół wykonał. Następuje porównanie tego, co zakładaliśmy, ze stanem faktycznym. Zestawia się ze sobą kryteria wejścia z kryteriami zakończenia procesu testowania. Jest to też czas na wygenerowanie raportu lub raportów z podjętych działań.

5 etap

Ten etap polega na tzw. domknięciu procesu testowego. Wykonanie przeglądu i sprawdzenia, czy wszystko się zgadza.

Tak w dużym skrócie można opisać przebieg procesu testowego. Pamiętaj! Proces testowy i jego przebieg, warunkowane są przez wiele czynników.

Zespół GREAT

Kolejne przydatne informacje znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!