Przejdź do treści
Strona główna » Zasady testowania

Zasady testowania

Zasady testowania to ogólne wytyczne przyjęte przez środowisko testerów. Pomagają poznać zagadnienie testowania i wyznaczyć ogólny trend w tym zakresie. ISTQB proponuje 7 reguł, na których powinno opierać się testowania oprogramowania. Postaram się je przybliżyć w poszczególnych akapitach.

Testowanie ujawnia usterki

Logicznie myśląc- sprawdzam działanie czegoś, więc stwarzam szansę na wykrycie niedoskonałości czy sprzeczności w powstającym produkcie. Nie możesz dać gwarancji, że aplikacja, nad którą pracujesz, nie posiada ani jednej rozbieżności czy błędu. Tylko dzięki testowaniu, jesteś w stanie dojść do tego, co może okazać się problematyczne z punktu widzenia użytkownika produktu.

test testowanie
https://pl.freepik.com/

Testowanie gruntowne jest niewykonalne

Dlaczego? Przeważnie aplikacje dają użytkownikowi możliwość wprowadzania danych, wyboru z puli dostępnych produktów oraz modyfikacje dokonanych czynności. Wariantów wykonanych „operacji” jest mnóstwo. Nie ma ani czasu, ani budżetu…Nawet nie ma potrzeby, aby testować nieskończoną liczbę opcji. Niektóre warianty są bardzo mało prawdopodobne do wykorzystania przez użytkownika.

Wczesne testowanie

Tutaj działa podstawowa zasada. Im wcześniej zaczniesz szukać błędów czy rozbieżności w funkcjonowaniu aplikacji, tym wcześniej zostanie to naprawione. Zyskiem jest czas pracy całego zespołu. Może być on spożytkowany na dowolnym etapie pracy. Zapobiega powstawaniu opóźnienia w dostarczeniu produktu dla klienta w czasie ujętym harmonogramem.

Kumulowanie się błędów

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w miejscu, w którym znalazłeś błąd, będzie ich więcej.

Paradoks pestycydów

Nasz błąd polega na tym, że testujemy ciągle to samo. Tym czasem trzeba się rozejrzeć za błędami znajdującymi się w innym obszarze. Trzeba wyjść ze swojego schematu myślenia.

Zależność testowania od kontekstu

To, czego oczekuje klient, jest zależne od tego, w jakim środowisku przebywa końcowy użytkownik aplikacji. Jaka jest jego charakterystyka. To determinuje cele testowania oprogramowania.

Mylne przekonanie o tym, że już nie ma błędów

Nie jesteśmy w stanie przetestować wszystkich danych czy parametrów wpisywanych przez użytkownika. Jeśli my nie znajdujemy błędów (posługując się naszymi danymi), wcale nie oznacza to, że ktoś inny nie może wywołać błędu w aplikacji.

Pamiętaj! Zasady testowania to podstawowa wiedza z zakresu testowania oprogramowania.

Zespół GREAT

Kolejną dawkę wiedzy znajdziesz na naszej stronie.

Warto zapoznać się z książką opisującą dokładnie powyższe zasady-> Tester oprogramowania K. Zmitrowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *