Przejdź do treści
Strona główna » FUnkcja

FUnkcja

Aby zrozumieć pojęcie jakim jest funkcja musimy sięgnąć trochę wstecz. Początkowo programowanie opierało się na tworzeniu systemów z tzw. rutyn czy podprogramów. Później zaczęły pojawiać się systemy złożone z funkcji, podprogramów i programów. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, możemy odnaleźć wyłącznie funkcje.

Cechy funkcji

  • prosta w odczytaniu- funkcja z założenia powinna być mała; optymalna wielkość to 2,3,4 linie kodu
  • prosta w zrozumieniu
  • przekazuje swoje intencje
funkcja
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://publicdomainvectors.org/

Zalety „krótkiej” funkcji

  • zajmuje małą objętność
  • wzrasta jej wartość dokumentacyjna
  • musi pomieści obowiązkowe struktury

Ciekawostki

Funkcja może wykonywać rzeczy na różnych poziomach. To zależy tylko od Ciebie. Bardzo łatwym sposobem na odszyfrowanie, czy funkcja robi więcej niż jedną rzecz jest wyodrębnienie z niej innej funkcji nie będącej powieleniem implementacji. Dla niektórych developerów, zwłaszcza tych początkujących, mieszanie ze sobą różnych poziomów funkcji może okazać się zbyt mylące. Tutaj zahaczamy już o problem konfiguracji.

Problemy, które mogą się pojawić

Funkcja nie jest zjawiskiem bezproblemowym. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kodowaniem. Należy bacznie pilnować, aby rozmiar funkcji za bardzo się nie rozrastał. Najlepiej, aby wykonywała tylko jedną rzecz. Musi wpisać się w tzw. zasadę pojedynczej odpowiedzialności (SRP) i zasadę pojedynczej odpowiedzialności (SRP).


Zespół GREAT

Zdobądź kolejną dawkę wiedzy na naszej stronie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *