Przejdź do treści
Strona główna » Spójność kodu

Spójność kodu

Spójność kodu jest dobrą praktyką stosowaną przez programistów. Gdy korzystasz z założenia, że jedno konkretne słowo oznacza konkretne pojęcie to możesz uzyskać efekt wielu klas posiadających tą samą metodę. Należy pamiętać o tym, żeby listy parametrów i wartości różnych metod były semantycznie równoważne. Przykładem może być wiele klas, w których add będzie konstruował nową wartość za pomocą dodawania lub konkatenacji dwóch istniejących wartości.

Rolą developera jest zapewnienie jasności i czytelności kodu. Osobami, które są zainteresowane czytelnością Twojego kodu, są inni programiści. Nie ma więc problemu z używaniem fachowych terminów. Należy mieć na uwadze to, aby nazewnictwo wpisało się w klimat panujący w danych projekcie.

nazwy nazewnictwo

freepik.com

Powyższe zagadnienie można zrozumieć analizując przykład-> Masz dane klienta (imię, nazwisko, ulicę, nr domu, miejscowość, kod pocztowy). Posiadanie tych danych łącznie, daje Ci obraz tego, czym się zajmujesz. Natomiast pojedynczo- nie mają większego znaczenia. Jedną z opcji jest również dodanie przedrostka (np.add), co pozwoli osobie korzystającej z kodu, odnaleźć się w strukturze. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie klasy (np. Adres).

Nazewnictwo funkcji odnosi się do kontekstu, natomiast algorytm opisuje dostarcza pozostałych informacji. Doświadczony developer przeważnie decyduje się na nadawanie zwięzłych nazw, co wpływa na czytelność przekazu.

Pamiętaj! Spójność kodu = dobra praktyka

Zespół GREAT

Zobacz więcej na naszej stronie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!