Przejdź do treści
Strona główna » obiekt w programowaniu

obiekt w programowaniu

Obiekt jako dostawca usług

Programowanie-> obiekt -> dostawa usług

Aby stworzyć powyżej opisany obieg, programista musi skupić swoją uwagę na tworzeniu zestawu obiektów. Czasami wystarczy zlokalizować obiekt już istniejący bibliotece. To właśnie gotowe zestawy obiektów pomogą w tworzeniu produktu dla klienta.

Tworzenie obiektów

Pytania, które należy sobie zadać tworząc obiekt:

  • jak ma wyglądać?
  • Jakie usługi ma zapewnić?
  • Czy coś podobnego już istnieje?

Dzięki tym pytaniom, rozłożysz problem do rozwiązania, na zbiór poszczególnych elementów. A myślenie o obiekcie w kategorii dostawcy usług, podnosi jego spójność. Jeden obiekt może być niejako katalogiem prezentującym wszystkie dostępne układy. W związku z tym, każdy obiekt stanowi spójny zestaw usług. To stanowi sedno programowanie obiektowego.

Traktowanie obiektów jako dostawców usług, zdecydowanie ułatwia pracę każdemu developerowi. Zarówno w fazie projektowania lub zrozumienia istniejącego kodu. Ale przede wszystkim- w ponownym użyciu obiektu. Zaletą jest także możliwość dopisywania kolejnych obiektów.

obiekty
https://pl.freepik.com/

Implementacja

Każdy powinien dbać o swój kawałek i nie przekraczać ustalonych wspólnie z innymi granic. Tutaj ważne jest, aby podkreślić znaczącą rolę kontroli dostępów. Jeśli interfejs i implementacja są od siebie oddzielone, developer może w prosty sposób zaimplementować klasę, a później z łatwością ją przepisać.

Pamiętaj! W języku Java znajdziesz 3 podstawowe słowa określające granice: publiczny, prywatny, chroniony. To one określają dostępność.

Private- dostępny dla twórcy

Protected (chroniony)- dostępność dla klasy dziedziczącej, tzw. chronieni członkowie

Dla przypomnienia schemat: Programowanie-> obiekt -> dostawa usług

Pozdrawiamy

Zespół GREAT

KURS JAVA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!