Przejdź do treści
Strona główna » Czy tester powinien umieć napisać kod?

Czy tester powinien umieć napisać kod?

  • przez

To bardzo często pojawiające się pytanie: Tester-> pisanie kodu? Zanim jednak dojdziemy do odpowiedzi na nie, powinniśmy dokładniej przyjrzeć się zadaniom testera. Możemy wyróżnić dwie główne kategorie działań testerskich, jakimi są: analiza jakości oraz SEDT (Software Design Engineer in Test). Taki podział ma znaczenie w kontekście umiejętności pisania kodu.

Praca testera na różnych etapach powstawania produktu

W przypadku pełnienia takiej roli, tester nie musi posiadać umiejętności pisania kodu. Jego priorytetem jest przetestowanie aplikacji pod kątem poprawności jej funkcjonowania. Drugim zadaniem w tym obszarze jest dobre (kompletne )skonstruowanie planu/ scenariuszy testowych.  Jest to działania na istniejącym produkcie.

Natomiast pracując jako SEDT, powinieneś znać kod. Dlaczego? Ponieważ praca takiej osoby przebiega na każdym etapie powstawania produktu. Masz dostęp do baz danych, bezpośrednio bierzesz udział w fazie projektowania produktu wskazanego przez klienta. Bierzesz również udział w fazie rozwoju aplikacji, stąd dobrą praktyką jest znajomość podstawowych zasad programowania. 

Najważniejsze cechy testera

  • umiejętność logicznego myślenia
  • skrupulatność i dokładność
  • samodzielność
  • dobra organizacja swojej pracy, zarządzanie czasem
  • współpraca z pozostałymi członkami zespołu, komunikatywność
tester szukanie kod
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.istockphoto.com/

To czy znasz podstawy programowania czy nie, zależy od tego, czy chcesz się ich nauczyć. Zawsze lepiej wiedzieć więcej…może warto spróbować rozwinąć swoją paletę umiejętności.

Tester-> pisanie kodu? Więcej informacji znajdziesz na naszej stornie.

Pozdrawiamy,

Zespół GREAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *