Zastanawiałeś się nad tym, czy kiedykolwiek zły kod utrudniał Ci pracę? Jeśli masz bogate doświadczenie jako programista, to pewnie niejednokrotnie w swojej pracy napotkałeś na przeszkodę w postaci złego kodu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, to zyskasz świadomość konsekwencji pisania „nie najlepszego” kodu. Zatem do dzieła!
Przyczyny pisania złego kodu
Potocznie programiści „przedzieranie się” przez zły kod nazywają brodzeniem. Znacznie opóźnia to wykonanie powierzonego zadania, a tym samym pracę całego zespołu. Niektórzy developerzy decydują się na udoskonalenie takiego kodu, aby był przejrzysty i czytelny dla innych członków zespołu. Dlaczego ludzie piszą zły kod? Przyczyn może być kilka. Na pierwszym miejscu zawsze jest pośpiech, żeby zdążyć dowieść zadanie na wyznaczony czas…Czasami nadrabiając „zaległości” skupiasz się na tym, aby dana rzecz po prostu działała, bez dbania o jej jakość. Jako ostatnią przyczynę można wymienić zmęczenie programowaniem.
Jakie są tego skutki?
- opóźnienie pracy zespołu
- czasami trzeba zacząć całą pracę od nowa
- spadek produktywności zespołu
- pojawienie się napiętej i nerwowej atmosfery
- upomnienia od przełożonych
- opuszczanie projektu przez członków zespołu
Jak widzisz, tworzy się tzw. błędne koło, z którego czasem ciężko wyjść.

Pamiętaj!-> Unikaj pisania złego kodu. Pośpiech i przyspieszenie pracy teraz, przyniesie negatywne skutki i opóźnienie w przyszłości.
Dbaj o jakość swojego kodu. Zwróć szczególną uwagę na jego czytelność. Zdecydowanie ułatwi to Twoją (i nie tylko Twoją) pracę.
Zespół GREAT