Przejdź do treści
Strona główna » Retrospektywa kurs Javy #7

Retrospektywa kurs Javy #7

java
kurs java

Hej, mam na imię Mikołaj i będąc w trakcie kursu Java Great udało mi się zdobyć pracę upragnioną pracę jako Junior Java Developer w 2 tygodnie od rozpoczęcia rozsyłania CV 🙂 Jako, że dopiero co przeszedłem ścieżkę przebranżowienia i rozpocząłem pracę, postanowiłem podzielić się swoją perspektywą, która być może pomoże osobą zastanawiającym się jaką drogę obrać aby dostać pracę jako programista. Pomimo, że wpisy będą pojawiać się na portalu Great to moja opinia nie jest sponsorowana – za kurs Java zapłaciłem z własnych pieniędzy.

Spis treści:

  1. Testy integracyjne Rest Assured | Kurs Java
  2. MapStruct – magia mapowania
  3. Lombok – pozbycie się niepotrzebnego kodu

Test integracyjne Rest Assured | Kurs Java

W naszej aplikacji przyszedł czas na testy integracyjne. Tradycyjnie Paweł dał nam link do artykułu Baeldunga na temat biblioteki Res tAssured.

RestAssured pozwala nam na wysyłanie zdefiniowanych przez nas zapytań na podane endpointy co sprawia, że cały czas mamy pod kontrolą czy aplikacja działa w poprawny sposób. Sam proces implementacji nie był trudny, wymagane były podstawy Javy. Wszystko opisane jest w klarowny sposób.

Dodatkowo przy pomocy pluginu Maven surefire, stworzyłem dodatkowy profil Maven. Dodatkowy profili pozwala na to, że testy integracyjne odpalają się tylko z dopiskiem IT.

MapStruct – magia mapowania

Często w naszej aplikacji pojawiał się schemat, że otrzymywany obiekt EmployeeDTO w Controllerze i zamienialiśmy go na Employee w serwisie, żeby później przekazać go dalej do repozytorium.

MapStruct jest narzędziem, który usprawnia nam ten proces przez to, że generuje nam cały kod odpowiedzialny za konwersję obiektu automatycznie. Jest to podstawowy kod Java składający się z getterów, seterów i konstruktorów. Miałem trochę problemów konfiguracyjnych ale gdy już się udało to każdy kolejny mapper tworzyło mi się szybko. Jest to proste narzędzie bardzo usprawniające pracę.   

Lombok – pozbycie się niepotrzebnego kodu

Podobnie działająca biblioteką generującą za nas kod jest Lombok. Paweł od początku kursu Java przestrzegał nas przed jej zbyt wczesnym używaniem gdyż wygenerowany automatycznie kod utrudnia debuggowanie. Na tym etapie projektu zdecydowaliśmy, że dzięki niemu pozbędziemy się wiele kodu tzw. Boilerplate – podstawowych w Javie getterow i setterow. Lombok zapewnia również wzorzec Builder, który pozwala na bardziej czytelne tworzenie obiektów z wieloma polami.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *