Przejdź do treści
Strona główna » Retrospektywa kurs Javy #6

Retrospektywa kurs Javy #6

java
kurs java

Hej, mam na imię Mikołaj i będąc w trakcie kursu Java Great udało mi się zdobyć pracę upragnioną pracę jako Junior Java Developer w 2 tygodnie od rozpoczęcia rozsyłania CV 🙂 Jako, że dopiero co przeszedłem ścieżkę przebranżowienia i rozpocząłem pracę, postanowiłem podzielić się swoją perspektywą, która być może pomoże osobą zastanawiającym się jaką drogę obrać aby dostać pracę jako programista. Pomimo, że wpisy będą pojawiać się na portalu Great to moja opinia nie jest sponsorowana – za kurs Java zapłaciłem z własnych pieniędzy.

Spis treści:

  1. Zapis stanu naszej aplikacji | Kurs Java

Zapis stanu naszej aplikacji | Kurs Java

Od początku naszej pracy nad projektem Company wiedzieliśmy, że nie będziemy korzystać z bazy danych. Dotarliśmy jednak do etapu kiedy zaczęliśmy się wspólnie zastanawiać jak zapisywać stan naszej aplikacji. Wpadliśmy na pomysł, że moglibyśmy zapisywać stan obiektów Employee w postaci pliku z JSONem. Paweł uznał, że będzie to dla nas zadanie rozwojowe wymagającej dobrej znajomości podstaw Javy, jeszcze bez żadnych frameworków.

Na początku mojej pracy nad tym ticketem podzieliłem sobie go nad kilka pod problemów.

  • Konwersja obiektu do postaci JSON’a – przed zapisaniem stanu obiektu musiałem przekonwertować go do postaci String z JSONEM. Po szybkim researchu odnalazłem, że Spring zawiera klasę ObjectMapper i przy jej pomocy mogę dokonać konwersji obiektu pojo Java. Umożliwia to metoda .writeValueAsString(). Na tym etapie miałem String z JSONEM.
  • Zapisywanie do pliku – tutaj zadanie było bardzo proste – dzięki klasie FileWriter mogłem zapisać cała listę do pliku. Wystarczyło, że podałem ścieżkę pliku.
  • Odczytywanie pliku – cały proces w drugą stronę, odczytałem plik i otrzymałem String z JSONem a dalej przy pomocy ObjectMappera przekonwertowałem go na listę obiektów.

Efektem pracy było to, że teraz po zamknięciu aplikacji i ponownym uruchomieniu, wszyscy dodani wcześniej pracownicy byli widoczni w naszej aplikacji.

Dla mnie osobiście był to jeden z ciekawszych ticketów w całym kursie Java. Perzystencja obiektów do pliku tekstowego była dobrym wstępem przed pierwszą stycznością z bazami danych. W przeciwieństwie do ostatnich ticketów było więcej kodu. Przeszukiwałem stackoverflow w poszukiwaniu jak zapisywać i odczytywać pliki w Javie a także jak zamienić obiekt na Stringa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *