Przejdź do treści
Strona główna » Retrospektywa kurs Javy #5

Retrospektywa kurs Javy #5

java
kurs java

Hej, mam na imię Mikołaj i będąc w trakcie kursu Java Great udało mi się zdobyć pracę upragnioną pracę jako Junior Java Developer w 2 tygodnie od rozpoczęcia rozsyłania CV 🙂 Jako, że dopiero co przeszedłem ścieżkę przebranżowienia i rozpocząłem pracę, postanowiłem podzielić się swoją perspektywą, która być może pomoże osobą zastanawiającym się jaką drogę obrać aby dostać pracę jako programista. Pomimo, że wpisy będą pojawiać się na portalu Great to moja opinia nie jest sponsorowana – za kurs Java zapłaciłem z własnych pieniędzy.

Spis treści:

  1. Obsługa wyjątków w Spring | Kurs Java
  2. Walidacja i Messages

Obsługa wyjątków w Spring | Kurs Java

Kolejny ticket dotyczył obsługi wyjątków REST API w Springu. Paweł w treści ticketa dał nam standardowo linka do baeldunga. Artykuły z tego serwisu są nie odłączonym elementem kursu Java.

Obsługę wyjątków w Springu można rozwiązać na kilka sposobów. Po zapoznaniem się z dokumentacją zdecydowałem się na @ControllerAdvice. Klasa z tą adnotacją będzie zawierała metody obsługujące wyjątki aplikacji. Samo stworzenie klasy to podstawy Javy jedyna sprawa, która wymagała dodatkowego researchu to adnotacja @ExceptionHandler w, której definiujemy jaki wyjątek obsługujemy oraz jaki Http.status zwrócić. Reszta to stworzenie podstawowych klas Java reprezentujących wyjątki.

Ticket był bardzo fajny i dzięki niemu nauczyłem jak w sposób czytelny i zrozumiały obsługiwać wyjątki w naszej aplikacji.

kurs Java

Walidacja i messages

Powiązanym tematem z obsługą wyjątków jest walidacja i wiadomości. Paweł dał nam zadania stworzenia customowych wiadomości walidacji, które były by zdefiniowane w properitsach zamiast bezpośrednio w kodzie Javowym. Dzięki temu były by łatwiejsze do zmiany.

Standardowo rozpocząłem od artykułu baeldunga. Musiałem stworzyć klasę konfiguracyjną wiadomości. W propetisach dodałem treść wiadomości. Następnie za pomocą adnotacji dodałem walidację EmployeeDto. Adnotacje @NotBlank sprawia, że imię, nazwisko itd nie mogą być puste. W przypadku typu BigDecimal korzystamy z @NotNull oraz @Min. Nastomiast adnotacja @Pattern pozwala na walidowanie za pomocą wyrażenia regularnego.  Ticket ten wymagał ode mnie podstaw Javy, jednak jak wiele innych ticketów podczas kursu – wymagał ode mnie zrozumienia dokumentacji i odpowiedniej implementacji.

Walidacja w Javie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!