Przejdź do treści
Strona główna » Retrospektywa kurs Javy #4

Retrospektywa kurs Javy #4

java
kurs java

Hej, mam na imię Mikołaj i będąc w trakcie kursu Java Great udało mi się zdobyć pracę upragnioną pracę jako Junior Java Developer w 2 tygodnie od rozpoczęcia rozsyłania CV 🙂 Jako, że dopiero co przeszedłem ścieżkę przebranżowienia i rozpocząłem pracę, postanowiłem podzielić się swoją perspektywą, która być może pomoże osobą zastanawiającym się jaką drogę obrać aby dostać pracę jako programista. Pomimo, że wpisy będą pojawiać się na portalu Great to moja opinia nie jest sponsorowana – za kurs Java zapłaciłem z własnych pieniędzy.

Spis treści:

  1. Drugie Warsztaty
  2. Pierwszy Controller
  3. Dodanie Swaggera

Drugie warsztaty | Kurs Java

Przyszedł czas na nasz drugi sprint. Podczas naszego czwartkowego spotkania omawialiśmy poprzednie tickety. Rozmawialiśmy o naszych rozwiązaniach i wybraliśmy najlepsze Pull Requesty, które zostały zmergowane do głównego projektu. Następnie ustaliliśmy i wyceniliśmy zadania na kolejny tydzień.

Pierwszy Controller

Kolejnym zadaniem było stworzenie Controllera – klasy, w której nasza aplikacja będzie komunikować się ze światem zewnętrznym przy użyciu REST i protokołu HTTP.

Sama klasa jest bardzo prosta i wymagała jedynie postaw Java. Jedyne co musiałem sprawdzić to jak działają odpowiednie adnotacje Springa. W Controllerze stworzyłem endpointy odpowiadającym 4 głównym metodą HTTP.

  • GET – przy użyciu peselu zwraca obiekt EmployeeDto z bazy danych, adnotacja @PathVariable oznacza, że aplikacja oczekuję, że pesel będzie znajdował się w adresie URL
  • POST – aplikacja oczekuję JSON’a odpowiadającemu obiektowi klasy EmployeeDto, po dodaniu do bazy zwraca dodany obiekt 
  • PUT – analogicznie jak powyżej z tymże aktualizuje podany obiekt
  • DELETE – analogicznie jak w metodzie GET, z tą różnicą, że usuwa obiekt z podanym peselem z bazy.

Sam ticket poszedł mi bardzo szybko. Wreszcie moja aplikacja mogła odbierać zapytania – będzie to tematem kolejnego ticketa.

Pierwszy Controller

Dodanie Swaggera.

Swagger jest prostym narzędziem służącym do wizualizacji i dokumentacji REST API. Dostarcza on proste UI dzięki, któremu możemy odpytywać nasze endpointy.

Paweł w opisie ticketa dał nam linka do tutoriala Baeldung integracji Swaggera. Ticket ten był bardziej wymagający niż stworzenie Controllera. Wymagał ode mnie nie tyle pisania kodu Java co umiejętności korzystania z dokumentacji ze zrozumieniem. Po kilku godzinach prób i błędów udało się odpalić Swagger UI.

Swagger pozwala w łatwy sposób „odpytywać nasze endpointy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *