Przejdź do treści
Strona główna » Retrospektywa kurs Javy #3

Retrospektywa kurs Javy #3

java
kurs java

Hej, mam na imię Mikołaj i będąc w trakcie kursu Java Great udało mi się zdobyć pracę upragnioną pracę jako Junior Java Developer w 2 tygodnie od rozpoczęcia rozsyłania CV 🙂 Jako, że dopiero co przeszedłem ścieżkę przebranżowienia i rozpocząłem pracę, postanowiłem podzielić się swoją perspektywą, która być może pomoże osobą zastanawiającym się jaką drogę obrać aby dostać pracę jako programista. Pomimo, że wpisy będą pojawiać się na portalu Great to moja opinia nie jest sponsorowana – za kurs Java zapłaciłem z własnych pieniędzy.

Spis treści:

  1. Moje wątpliwości przed kursem.
  2. Pierwszy Projekt.
  3. Pierwszy kod.

Pierwszy ticket – tworzenie warstwy serwisowej wraz z testami | Kurs Java

W pierwszym tygodniu kursu Java – pracy nad projektem Company na tablicę Jira trafiły 3 tickety.

Pierwszym, z którym przyszło mi się zmierzyć było stworzenie warstwy serwisowej.

W warstwie tej docelowo miała znajdować się cała logika serwisowa. Pracę rozpocząłem od stworzenia klasy EmployeeDTO. Obiekt DTO jest obiekt służący do transferu danych. Na tym etapie ważne jest tylko to, że metody serwisu przyjmują DTO jako argumenty oraz mapują je na obiekty Employee. Ta część ticketa poszła mi bardzo sprawnie. Wymagała jedynie znajmości podstaw Javy – napisanie dwóch klas i kilku metod. 

EmployeeService

Pierwsze wyzwanie – testy warstwy serwisowej i Mockito

Kolejną częścią ticketa było stworzenie testów do warstwy serwisowej. Paweł od samego początku podkreślał jak ważne są testy. Przed kursem Java miałem o nich jedynie teoretyczną wiedzę. Na tablicy Jira nasz architekt wrzucił linka do informacji o bibliotece Mockito. Biblioteka ta służy do tworzenia Mocków – atrapy obiektów, których zachowanie określamy sami. Dobrodziejstwem Mocków jest to, że możemy odrębnie przetestować poszczególne warstwy aplikacji. W naszym przypadku tworzymy atrapę obiektu EmployeeRepository w serwisie. Zadanie to było wyzwaniem. Biblioteka Mockito była dla mnie zupełnie nowa. Musiałem przejść przez proces od zrozumienia dokumentacji poprzez odpowiednią implementację. Myślę, że pomimo iż sam ticket nie wymagał stworzenia jakiś ciekawych funkcjonalności to był on dobrym treningiem przed następnymi tygodniami.

Mock EmployeeRepository w testach serwisu,

Pierwsze Pull Requesty

Po skończeniu ticketa wydałem swojego pierwszego Pull Requesta na projektowe repozytoriu. Oprócz samego programowania – praca z systemem wersji jest bardzo ważnym elementem szkolenia Java. Nie obyło się bez problemów i komentarzy Pawła 🙂

Komentarze Pawła – ważny element kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *