Przejdź do treści
Strona główna » 1.5 Java Podstawy, Obiekty i klasy, parametry metod | JAva poradnik

1.5 Java Podstawy, Obiekty i klasy, parametry metod | JAva poradnik

  • przez
java podstawy

Spis treści

  1. Parametry metod
  2. Przeładowanie metod w Java
  3. Wykorzystywanie metod

Parametry metod | Java poradnik

W Java zmienne do parametrów przesyłamy w postaci tak zwanej kopii referencji. To znaczy, że edytując/zmieniając stan obiektu przesłanego do metody, zmienimy również stan prawdziwego obiektu. Zadeklarujmy metodę

oraz jej wywołanie w teście

Gdybyśmy zmienili stan obiektu wewnątrz metody bmwX1, to zmienił by się również stan obiektu bmwX1 w teście testCreate. Może to być mylące dla pozostałych programistów.W naszym aktualnym przykładzie nie mamy możliwości zmiany stanu obiektu, ale gdyby ktoś wpadł na pomysł napisać setter np do nr vin, użył go w metodzie print i zmienił stan obiektu wewnątrz metody, stan prawdziwego obiektu również się zmieni. To bardzo ważne. Będziemy jeszcze o tym wspominać

W ramach java poradnik można jeszcze powiedzieć, że w Java typy podstawowe wymienione w poprzednim rozdziale jak int, long itp. Stanu obiektu typu podstawowego nie da rady zmieniać wewnątrz metody, gdy jest przesłana jako parametr.

Przeładowanie metod w Java

W java istnieje mechanizm zwany przeładowaniem metody. Nie możemy stworzyć dwóch metod o takie samej nazwie i takiem samej sygnaturze ( te same parametry). Możemy natomiast stworzyć kilka metod o takie samej nazwie natomiast innej sygnaturze i taki zabieg zwany jest przeładowaniem.

I użycie

Druga przeładowana metoda print, wyświetla siebie, natomiast pierwsza przesłany obiekt. To często ułatwia kod gdy mamy metody o tej samej nazwie, Jesteśmy w stanie się domyśleć, co robi kolejna przeładowana metoda.

Wykorzystywanie metod

Dzięki metodom dzieje się akcja w naszej aplikacji. Klasy mają zwykle w swojej nazwie rzeczownik, natomiast metody jakąś akcję czyli czasownik. Będziemy ich bardzo dużo używać dlatego warto je sobie przeklikać.

Metody powinny być nazywane więc w formie czasownika. Parametru w metodzie również muszą mieć sensowne wartości. Nazywanie parametrów w postaci a, b, c bardzo utrudnia zrozumienie kodu dla kolejnego programisty, a w projekcie potrafi być 10 i 20 programistów dlatego należy na to zwrócić uwagę co jeszcze będziemy trenować.

kurs java

pozdrawiamy,
Zespół Great

pomocne linki
Calculations

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *