Przejdź do treści
Strona główna » Przebranżowienie- TESTER OPROGRAMOWANIA

Przebranżowienie- TESTER OPROGRAMOWANIA

  • przez

Podjąłeś decyzję o przebranżowieniu i podjęciu pracy jako tester oprogramowania? A może dopiero zastanawiasz się, czy ta praca jest dla Ciebie? Dzisiejszy świat oferuje nam wiele możliwości pracy. To, że wykonujesz swój zawód od dłuższego (lub krótszego) czasu, wcale nie oznacza, że tak musi być już zawsze. Jeśli w Twojej głowie zaczyna kiełkować myśl, że obecna praca Cię męczy, nie daje Ci satysfakcji, a warunki zatrudnienia oferowane w firmie są mało atrakcyjne, to doskonały czas na refleksję. Być może to doskonały moment na przebranżowienie na stanowisko testera oprogramowania.

Pomocne kroki

Pierwszym i najważniejszym krokiem przebranżowienia jest świadomość, że tego chcemy/ potrzebujemy. Ten etap można traktować jako naturalną motywację do podjęcia określonych działań. Czasami boimy się zmian, bo mogą one wiązać się z podjęciem ryzyka, wyjściem ze swojej strefy komfortu, przyzwyczajeń, być może też ze zmniejszeniem poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony, warto zastanowić się na korzyściami, które zyskamy po dokonaniu zmiany.

Drugim etapem jest określenie tego, czym chcę się zawodowo zająć. Tutaj może pojawić się szereg pytań dotyczących naszych osobistych predyspozycji. Pytania można podzielić na kilka grup, np, czy preferujesz:

  • Pracę samodzielną czy zespołową?
  • Pracę z ludźmi czy ze sprzętem?
  • Tworzenie czegoś nowego czy działania, które się powtarzają?

Warto też zastanowić się, czy posiadam łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, tzw, kompetencje miękkie.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie wytycznych, które powinna mieć nasza nowa praca. Zapisz, które rzeczy są dla Ciebie istotne. Dla jednego zaletą są stałe godziny pracy w domowym zaciszu, a drugi woli elastyczny czas pracy i wyjazdy służbowe do wielu miejsc. Są to kolejne czynniki, które ukierunkują Cię na znalezienie wymarzonej pracy. 

W trzecim etapie połącz ze sobą wnioski z dwóch pierwszych kroków. To wskaże Ci zakres prac, które mógłbyś wykonywać. Zastanów się, przeanalizuj rynek pracy i wybierz to, co pasuje do Ciebie najbardziej. 

Bezcenne mogą okazać się różnorodne szkolenia dające certyfikaty, istnieją fora i grupy wsparcia dla osób początkujących w danym zawodzie. Warto z nich korzystać! 

Co wybrać? Przebranżowienie na tester oprogramowania

Dlaczego warto postawić na przebranżowienie na stanowisko tester oprogramowania?

Obecnie na szczycie listy wyszukiwań można znaleźć takie frazy jak: kurs Java, kurs programowania od postaw, JavaScript od zera, tester oprogramowania, testowanie od zera. Wskazuje to na spore zainteresowanie branżą IT. Za pewne ma to związek z licznymi benefitami, które stanowią nieodłączną część tej grupy zawodowej. 

Wyliczając korzyści wejścia w świat programowania czy testowania nie można pominąć aspektu zarobków, które są znacznie wyższe niż w pozostałych grupach zawodowych. Ludzie szukają miejsca pracy, które da sporą swobodę w kwestii godzin świadczonych usług czy miejsca, z którego będą wykonywać swoje działania.    Kolejnym czynnikiem jest swobodna atmosfera pracy, która nierzadko jest przyczyną przebranżowienia. Nie ma również znaczenia wiek osoby pragnącej rozpocząć swoją naukę programowania czy testowania, ta gałąź zawodowa stoi otworem przed wszystkimi, którzy tylko chcą rozpocząć swoją przygodę w IT. 

KTÓRYMI DRZWIAMI WEJŚĆ?- sposoby na dołączenie do branży IT

Mimo chodem wspomnieliśmy już o dwóch podstawowych sposobach dołączenia do tej grupy zawodowej- programista lub tester oprogramowania. Którą drogę wybrać? To zależy tylko od Ciebie! Sumienne przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron ukierunkuje Cię/ ułatwi Ci wybór swojej ścieżki rozwoju. Cechą przypisaną developerowi jest kreatywność w poszukiwaniu nowych rozwiązań, szukanie pomysłów i sposobów na zapianie w kodzie tego, co istnieje w dokumentacji. Natomiast tester sprawdza poprawność działania aplikacji, w związku z tym, oczekuje się od niego dokładności i cierpliwości.

Podejmując decyzję o zmianie zawodu wybierz kurs/ zapisz się na szkolenia/ korepetycje. To stworzy Ci szanse na zdobycie bazowej wiedzy i opanowanie podstawowych umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy. Dodatkowym bonusem jest wstępne sprawdzenie, czy faktycznie nowy zawód Ci się podoba i spełnia on Twoje oczekiwania. 

WSPARCIE INNYCH OSÓB?

Jak najbardziej! Szczerze zachęcamy, aby korzystać z pomocy innych osób, które przeszły podobną drogę podczas procesu przebranżawiania się. Dlaczego? Ponieważ znają problemy, które napotykasz (możesz napotkać w przyszłości) i na część z nich na pewno mają już rozwiązania. Czasem wystarcz drobna wskazówka, aby ruszyć z miejsca, w którym się „ugrzęzło”. Fora, grupy tematyczne…Wszystko dozwolone!

LITERATURA? 

Czemu nie! Rynek wydawniczy oferuje wiele pozycji dotyczących nauki programowania od postaw lub zagadnień związanych z pracą testera oprogramowania. Odnaleźć można również wiele blogów związanych z interesującą nas tematyką. Wystarczy zrobić drobny resarch, aby poszerzyć swoją wiedzę. 

PRACA Z PERSPEKTYWĄ ROZWOJU?

Na pewno! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na opcję developera, testera oprogramowania czy inne stanowisko, masz możliwość wspinania się na stopnie kariery…Rozpoczynasz jako junior, który wdraża się w pracę. Dobrze mieć swojego mentora/opiekuna, który wprowadzi Cię w projekt, pokaże na czym będzie polegała Twoja praca, do niego będziesz mógł udawać się po pomoc. Po opanowaniu postaw, wykazaniem się znajomością projektu i samodzielnością w wykonywaniu powierzonych Ci zadań, zostajesz midem. Z biegiem czasu, poszerzeniem wiadomości i umiejętności wykorzystywanych w pracy, jesteś w stanie pomagać nowym pracownikom i tak zostajesz seniorem. 

Przebranżowienie–>tester oprogramowania- CZY WSZYSTKIM SIĘ UDAJE?

Jak to ze wszystkim bywa- nie wszystkim się udaje. Dlaczego? Być może zbyt pochopna decyzja, błędne określenie swoich wymagań wobec pracy, wyidealizowana (bezproblemowa) praca „z komputerem”. Może brak motywacji do pokonania napotkanych trudności….czynników może być wiele. Jednak pamiętaj, nie wychodzi tylko tym, którzy tego nie chcą i się poddają! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *