Przejdź do treści
Strona główna » JIRA- Czy wszyscy mogą wszystko?…rodzaje uprawnień

JIRA- Czy wszyscy mogą wszystko?…rodzaje uprawnień

  • przez
java podstawy

Zgłoszenia, które może tworzyć użytkownik mający dostęp do projektu są zależne od roli, która została nadana przez admina. Jest ona ściśle powiązana z przysługującymi mu uprawnieniami, które można podzielić na 3 podstawowe poziomy: uprawnienia globalne, projektu oraz zabezpieczeń. Poniżej pokrótce opiszę znaczenie każdej grupy.

1)Uprawnienia na poziomie globalnym (global permissions)- odnoszą się do systemu jako całości, przeznaczone dla wskazanych grup zespołu, są zarządzane przez administratora lub osobę, która ma tzw. dostęp administracyjny. Dają szansę na tworzenie projektów, ich wygląd, ustalenie flow pracy teamu.

2)Uprawnienia na poziomie projektu (project permissions) – określają osoby mające wgląd do kwestii opracowywanych w projekcie, opisują możliwości użytkowników pod kątem tworzenia, edytowania, przypisywania osób czy etykiet. 

3)Uprawnienia dotyczące zabezpieczeń (security permissions)- jak sama nazwa wskazuje, dotyczą one dostępu, w taki sposób aby uniemożliwić „przeciek” informacji.

Zdjęcia ze strony: https://www.atlassian.com/pl/jira

Standardowy podział na role pełnione w projekcie obejmuje 4 grupy:

1)Administrator/Administratorzy- może zarządzać: obiektami typu Insight, schematami, wykresami, atrybutami, referencjami i  komentarzami.

2)Menager- ma nieco „zawężone” możliwości administratora, ograniczenia te dotyczą m.in.  kwestii schematów.

3)Użytkownicy- mogą wyświetlać, wyszukiwać obiekty, atrybuty i wykresy, a także zgłaszać pojawiające się problemy.

4)Deweloperzy- ich uprawnienia mieszczą się pomiędzy uprawnieniami Użytkowników a Menagera. Ponadto, co mogą Użytkownicy, przysługuje im możliwość tworzenia i edytowania obiektów typu insight oraz wszystkie możliwe akcje związane z komentarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *