Przejdź do treści
Strona główna » Kurs Java – Wrzesień [2] 

Kurs Java – Wrzesień [2] 

  • przez
java, kurs java, spring

W tym tygodniu startuje kurs Great Java Developer – Wrzesień 2022. Wszystko już gotowe!!! Czym będziemy się zajmować?

Great Java Developer to symulacja pracy w środowisku „prawie” komercyjnym, uwzględniającym większość jego aspektów.

Nasz SCRUMowy zespół liczyć będzie: 4 programistów, 2 testerów, 1 architekta, 1 PM-a i zajmie się tworzeniem projektu Company korzystając z JIRA. Również programiści robią REVIEW ticketów swoich kolegów oraz wstępny test.

Na pierwszych zajęciach architekt pokaże zespołowi ,w jaki sposób robimy PULL REQUESTY swoich rozwiązań oraz w jaki sposób wykonywać CODE REVIEW podczas budowania projektu Company. Dalej będziemy wchodzić w szczegóły programowania w JAVA.

Co warto sobie przypomnieć ? —>Czym są kwantyfikatory dostępu w JAVA?

Kwantyfikatory dostępu dzielimy na:

  • private
  • protected
  • public
  • defaultowy

W klasie, metodzie i polu składowym istnieje możliwość deklarowania kwantyfikatora dostępu. Jest to istotne z punktu widzenia hermetyzacji klas. Java jest to tzw. OOP – object oriented programming, czyli programowanie zorientowane na obiekty. Każda klasa powinna być w miarę możliwości niezależna i umożliwiać pewną część funkcjonalności projektu. Dalej warstwa w projekcie Java jest zbudowana z klas. Cały projekt czy mikroserwis, jest zbudowany z kolejnych warstw, przez które przechodzą requesty. Są jeszcze pakiety testowe przygotowane do testowania klas projektu.

Kwantyfikator PRIVATE umożliwia dostępność danej klasy, metody lub pola, tylko i wyłącznie w obrębie klasy, w której jest zdefiniowany. Nie są one widoczne w innych klasach, ani nawet w klasie, która dziedziczy po naszej klasie.

Kwantyfikator PROTECTED umożliwia dostępność w ramach drzewa dziedziczenia danej klasy. Wszystkie więc klasy, które dziedziczą po naszej klasie, mają dostęp to bytu, który ma ten kwantyfikator.

Kwantyfikator Defaultowy, czyli pominięcie wpisania kwantyfikatora daje dostęp pakietu.Czyli klasy w obrębie jednego pakietu mają dostęp do bytu, która posiada ten kwantyfikator.

Najszerszy zakres dostępu to PUBLIC, do którego dostęp mają wszystkie klasy w danym module.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *